مجموعه کاوه شما را به خرید بهترین محصولات لوله پلی اتیلن دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

لوله پلیکا چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید...

روش های تولید پلیکاموارد مصرف پلیکا۱- انتقال فاضلاب های ساختمانی۲- کابل های برق و مخابرات۳- ناودانی و ونتمزیت های لوله های پلیکا- مقاومت در برابر خوردگی :- وزن سبک :- رسانای الکتریکی و حرارتی :- قیمت ارزان :معایب لوله ها- شکننده بودن :- عدم انعطلاف پذیری :استانداردهای ابعادی لوله پلیکاطول لوله هاسایز لوله های
پلیمرگلپایگان

لوله پلیکا چیست؟

لوله های پلیکا از اولین لوله های مورد استفاده در صنعت ساختمان بوده است و بسیاری از لوله های مصرفی در داخل ساختمان ها از ای آلیاژ بوده است .
پلیکا ها نوعی از آلیاژ پلیمر می باشند که به افتخار اولین کاشف چنین آلیاژی برای لوله ها به نام ” پولیکا ” به این نام شناخته می شود .
پلیکا ها به دو صورت PVC و U-PVC وجود دارند که تفاوتی در این دو آلیاژ وجود دارد که مهمترین آن ها به این موضوع اختصاص دارد که آلیاژ U-PVC به صورت نرم شده آلیاژ PVC می باشد .
PVC مخفف شده عبارت POLICHLOREETHYLENE به معنای پلی وینیل کلراید می باشد که آلیاژ قالب لوله های پلیکا رایج در بازار می باشد .

 

لوله پلیکا

روش های تولید پلیکا

پلیکاها دارای سه نوع متدوال روش تولید می باشند که به شرح زیر می باشد :
۱- روش تولید اکستروژن
۲- روش تولید پوشش دهی دورانی
۳- روش تولید تزریق یا فشاری
البته که می بایست ذکر کنیم روش تولید اکستروژن برای تولید لوله های پلیکا به کار می رود .

موارد مصرف پلیکا

بیشترین کاربد پلیکا مربوط به ساختمان ها می باشد که در موارد زیر به کار می رود :

۱- انتقال فاضلاب های ساختمانی

انتقال فاضلاب های ساختمانی از پرکاربردترین مصارف استفاده از های پلیکا می باشد زیرا از نظر اقتصادی برای این امور بسیار مناسب و به صرفه اقتصادی می باشد. منظور از فاضلاب های ساختمانی ، آب های مصرفی در قسمت حمام ، سرویس بهداشتی ، آشپزخانه و .. می باشد .

۲- کابل های برق و مخابرات

برای عبور دادن سیم برق و کابل های مخابراتی داخل ساختمان ها می بایست از های پلیکا استفاده نمود. به علت عبور سیم های برقی و مخابراتی از محل هایی مانند زیر زمین و جداره دیواره همواره به در معرض خطر قرار دارند که آسیب ببینند لذا از اینرو می بایست از داخل لوله هایی عبور کنند که هزینه زیادی نداشته باشند .
لوله های مورد استفاده برای کابل کشی با لوله های پلیکا برای انتقال سیالات و فاضلاب از نظر ضخامت متفاوت می باشند زیرا لوله های پلیکایی که مخصوص برای عبور کابل می باشند هیچگونه فشاری را تحمل نمی کنند و نیاز به ضخامت بالا ندارند .

۳- ناودانی و ونت

برای خارج کردن هوای اضافی داخل ساختمان که به اصطلاح به لوله های ونت معروف می باشند از لوله های پلیکا با ضخامت پایین استفاده می شوند زیرا از این لوله ها برای خارج کردن هوا به فضای آزاد استفاده می شود ، فشار زیادی را تحمل نمیکند .

مزیت های لوله های پلیکا

لوله های پلیکا دارای مزیت هایی می باشد که در ادامه به ذکر آن ها خواهیم پرداخت :

– مقاومت در برابر خوردگی :

لوله های پلیکا به علت مصرف در زیر خاک همواره در معرض خوردگی خاک قرار میگیرند و می بایست دارای مقاومت در برابر خوردگی خاک باشند و از این رو لوله های پلیکا مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارند .

– وزن سبک :

لوله های فولادی به علت وزن بالا همواره برای حمل و نقل و نصب دارای مشکلات فراوانی می باشند و احتمال آسیب رساندن به اپراتور نصب را دارد ولی لوله های پلیکا دارای وزن پایینی می باشند که یکی از مزیت های مهم این لوله ها به شمار می رود که برای حمل و نقل و نصب این لوله ها بسیار مناسب می باشند .

– رسانای الکتریکی و حرارتی :

لوله همواره رسانای خوبی برای حرارت و الکتریسیته می باشند که می توان مطمعن بود که در صورت اتصال کابل های برق هیچ گونه سرایت الکتریکی به بخش های دیگری نخواهیم داشت . همچنین دارای ضریب انتقال حرارت پایین می باشند .

– قیمت ارزان :

همانطور که می دانیم برای انتقال فاضلاب ساختمانی می توان از لوله های پوش فیت معمولی و پوش فیت سایلنت استفاده کرد و همچنین در مواردی می توان از لوله های پلی اتیلن استفاده کرد اما این دو آلیاژ از لوله دارای قیمت بالایی می باشند و قیمت لوله ها بسیار پایین تر از این مورد می باشد .

معایب لوله ها

– شکننده بودن :

یکی از بزرگترین مشکلات لوله های پلیکا تحمل کم در برابر ضربه می باشد که بسیار حساس در مورد شکنندگی می باشد . لوله ها اگر در مکان هایی قرار بگیرد که تخت فشار زیاد باشند می توانند باعث پایین آمدن طول عمر کارکرد آن ها شود .

– عدم انعطلاف پذیری :

پلیکا دارای سختی و شکنندگی می باشند که انعطافی ندارند و برای تغییر شکل در مسیر عبور لوله نمی توان آن را شکل داد زیرا در این صورت موجب شکستگی لوله پلیکا می شود .
برای بالاتر رفتن انعطاف لوله ها به آلیاژ UPVC مقداری ماده به عنوان نرم کننده اضافه می کنند اما این مواد باعث بالاتر رفتن خطر اشتعال لوله های پلیکا می شود .

استانداردهای ابعادی لوله پلیکا

لوله های پلیکا از نظر ضخامت و فشار تحملی در اصطلاح به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند :
– لوله های پلیکا فشار قوی

– لوله های پلیکا فشار متوسط

– لوله های پلیکا فشار ضعیف

همانطور که مشهاده می کنید لوله های پلیکا را بر اساس اصطلاح تقسیم بندی می کنند که از لوله های فشار ضعیف برای کابل های برق و ناودانی استفاده می شود و از لوله های فشار متوسط و قوی با توجه به فشار سیال برای انتقال آب و فاضلاب استفاده می شود .
در برخی از برندهای تولید به تفکیک با ضخامت و وزن لوله مشخص می گردد و می توانید با جدول های منتظر شده از سوی شرکت و با توجه به فشار سیال ، ضخامت را مشخص کنید . لوله های پلیکا در فشارهای ۴ الی ۱۶ بار تولید می گردند .

طول لوله ها

لوله در شاخه ۶ متری تولید و عرضه می گردند .

سایز لوله های

لوله های در سایزهای ۱۶ الی ۴۰۰ میلی متری تولید می گردند . این ابعاد مربوط به قطر بیرونی لوله می باشد که در اصطلاح به پشت تا پشت لوله معروف می باشد . نوع دیگری که می توان سایز  را بیان نمود به صورت اینچی می باشد که تبدیل سایز میلی متری به اینچی به صورت زیر می باشد :

۱۶ میلی متر = ۳/۸ اینچ ۱۲۵ میلی متر = ۵ اینچ
۲۰ میلی متر = ½ اینچ  ۱۶۰ میلی متر = ۶ اینچ
۲۵ میلی متر =۳/۴ اینچ  ۲۰۰ میلی متر = ۸ اینچ
۳۲ میلی متر = ۱ اینچ  ۲۵۰ میلی متر = ۱۰ اینچ
۴۰ میلی متر = ۱٫۱/۴ اینچ  ۳۰۰ میلی متر = ۱۲ اینچ
۵۰ میلی متر = ۱٫۱/۲ اینچ  ۳۵۰ میلی متر = ۱۴ اینچ
۶۳ میلی متر = ۲ اینچ  ۴۰۰ میلی متر = ۱۶ اینچ
۷۵ میلی متر = ½.۲ اینچ
۹۰ میلی متر = ۳ اینچ
۱۱۰ = ۴ اینچ

مهدی کاوه

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: مهدی کاوه

راه های ارتباطی:

phone icon شماره تماس: 09380287915

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: kavemahdi9@gmail.com

مجموعه کاوه شما را به خرید بهترین محصولات لوله پلی اتیلن دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید