لوله های جداره چاه 

یکی دیگر از محصولات شرکت اورامان غرب لوله های جداره چاه است که با سابقه طولانی خود در تولید انواع لوله و اتصالات UPVC توانسته با بهترین کیفیت و با قیمت بسیار مناسب این نوع لوله ها  را به مشتریان خود عرضه کند.

استفاده از لوله های UPVC  در جداره چاه اولین بار در اوایل قرن بیستم در  کشور المان اتفاق افتاد،ویژگی مواد اولیه ای که در تولید لوله های پی وی سی جداره چاه مورد استفاده قرار میگیرفت باعث استقبال از ان  ها در مصرف جداره چاه شد که یکی از این ویژگی های بسیار مهم عمر طولانی تر لوله های UPVC  جداره چاه نسبت به لوله های دیگر بود .

لوله جدار

ویژگی های پی وی سی

ویزگی های بسیار باعث این شد که لوله های UPVC(پلی وینیل کلراید ) جاگزین لوله های فلزی در جداره چاه ها شود. ویژگی هایی از جمله مقاوم بودن ان ها در مقابل اب های زیرزمینی و اب های شور و همچنین عدم واکنش ان ها نسبت به اسید و باز از عوامل اصلی برتری این نوع لوله ها نسبت به لوله های جداره چاه فلزی است.

با گذر زمان واکنش هایی از ترکیب اب و خاک ایجاد می شود که حاصل ان ،انواع اسید ها،نمک ها و گاز هایی  است که عامل اصلی زنگ زدگی لوله های فلزی می باشد.

لوله پلیکا (U-PVC) در برابر واکنش های الکتروشیمیایی ناشی از نمک ها ،اسید و بازها که موجب خوردگی در فلزات می شود،مقاوم هستند و این موضوع باعث این شد که در دنیا لوله های UPVC جایگزین لوله های فلزی در جداره چاه  شوند زیرا که عمر طولانی تری داشتند و همچنین از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند.

آنچه در خصوص لوله جدار چاه باید بدانید

لوله جدار چاه چیست ؟ چه کاربردی دارد؟ در چه وزن هایی موجود می باشد ؟ نحوه تولید آن چگونه است؟ اگر شما نیز این سوالات را در ذهن دارید خواندن این مقاله را از دست ندهید. لوله فولادی جدار چاه یکی دیگر از محصولاتی است که در صنعت و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته از مقاطع فولادی در سایز و ضخامت های متنوعی به دو حالت زیر تولید می شوند:

 • محصولات بدون شیار
 • محصولاتی همرا با شیار مشبک مانند

تفاوت دو مورد بالا در ظاهر محصول است که جداره دسته دوم دارای شیارهایی عمودی می باشد. از جمله محصولات شیاردار می توان به لوله حجم دار چاه اشاره نمود که اصولاً از آن برای تعبیه در چاه های عمیق و انتقال آب و مایعات بهره گرفته می شود. از مهم ترین موارد مصرف محصول مذکور، پیشگیری از نشت چاه، جلوگیری از ریزش و بروز خطرات احتمالی است. از جمله ویژگی های این قبیل محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی
 • وزن مناسب
 • مستحکم
 • ضد فرسایش
 • عمری مطلوب
 • جلوگیری از رشد قارچ ها
 • ممانعت از ریزش چاه
 • و…

لوله جدار چاه چیست؟

لوله جدار چاه (غلاف)، به صورت استوانه ای توخالی می باشد که با فرستادن و قرار دادن این لوله در اعماق زمین، می توان به عنوان ابزاری به منظور پمپاژ و خارج نمودن نوعی سیال اعم از گاز، نفت و یا آب از آن استفاده نمود. این لوله ها از لحاظ جنس ماده تشکیل دهنده آن ها، در دو نوع کلی فلزی و PVC (پلی اتیلن) می باشند. نوع فلزی لوله ها از سال ها قبل در صنعت مورد استفاده قرار گرفته است و هم اکنون نیز به عنوان یکی از مهم ترین لوله های مورد استفاده در این نوع صنایع، از آن استفاده می شود. نوع دوم این لوله ها نیز اخیرا وارد این صنعت شده است و دارای مزایای بسیار خوبی نیز می باشد. جهت اطلاع از قیمت لوله جدار چاه با کارشناسان مرکزآهن از طریق شماره تلفن تماس حاصل فرمایید.

ساختمان کلی لوله های جدار چاه

لوله های جدار چاه به منظور رسانیدن نوعی سیال، اعم از نفت، گاز و یا آب از اعماق زمین به سطح بستر زمین به کار می روند. شکل کلی لوله های جدار چاه، به صورت استوانه هایی با ضخامت دیواره نازک (t) و قطر خارجی (D) بوده که نسبت (D/t) برای این لوله ها ۵۰-۱۰ معمول بوده است و دارای طول نسبتا بسیار بلند l می باشند که از به هم پیوستن چندین لوله با نسبت طول به قطر خارجی معمول (l/D = 10) به یکدیگر تشکیل شده اند.

لوله جدار چاه چیست؟

لوله جدار چاه نوعی لوله صنعتی است که به منظور جلوگیری از ریزش جداره داخلی چاه از آن استفاده می‌شود. این نوع لوله معمولاً از فولاد یا پلی‌اتیلن ساخته می‌شود که نوع فلزی آن مشبک است.

لوله جدار چاه فلزی معمولاً از آلیاژهایی ساخته می‌شود که در برابر رطوبت و املاح خاک مقاوم باشند. این نوع لوله جدار چاه، در چاه‌های عمیق و به صورت چندتایی به کار می‌رود. دلیل ایجاد شیار در لوله جدار چاه فلزی، جلوگیری از ورود شن و ماسه به داخل چاه و کاهش فشار آب است. همچنین این لوله بخش‌های پرفشار چاه را از بخش‌های کم‌فشار چاه مجزا می‌کند.

کاربرد لوله جداره چاه

این لوله تنها در دیواره چاه استفاده نمی‌شود و کاربردهای دیگری هم دارد:

 • جدا کردن طبقات مختلف مواد در مخازن صنعتی
 • کاهش هزینه لایروبی چاه
 • حفاظت از ابزار درون چاهی از جمله لوله مغزی
 • جلوگیری از ورود سیالات مختلف به درون چاه
فروش انواع لوله فلزی و پلاستیکی

استانداردهای ساخت لوله جدار چاه

لوله جدار چاه دارای ۴ نسل مختلف است که هر کدام به ترتیب جایگزین نسل قبلی شده و کاربرد بیشتری پیدا کرده‌اند. این نسل‌ها عبارت‌اند از لوله جدار چاه هوابرشی، قوسی، کرکره‌ای و اسکرین. امروزه از لوله جدار چاه اسکرین جانسون در ساخت جداره بیشتر چاه‌ها استفاده می‌شود. این لوله بر اساس استانداردهای آمریکایی ASTM A312، API 5CT و API 5L  ساخته می‌شود.

قیمت روز لوله جدار چاه

لوله جدار چاه معمولاً در شاخه‌های ۶ و ۱۲ متری و با قطرهای ۱۰ تا ۱۶ اینچ ساخته می‌شوند. ضخامت، جنس، آلیاژ مورد استفاده و شرکت تولید کننده، از عوامل مؤثر در قیمت این نوع لوله هستند. قیمت لوله جدار چاه معمولاً به صورت شاخه‌ای اعلام می‌شود.

خرید لوله جدار چاه

کارخانه‌های کالوپ و کویر بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوله جدار چاه در ایران هستند و انواع مختلف این نوع لوله را تولید می‌کنند.